Blog

ÇEVİK YALIN ALTI SİGMA

ÇEVİK YALIN ALTI SİGMA

Günümüzün hızlı ve rekabetçi iş dünyasında şirketler her zaman üretkenliği artırmanın, gereksiz harcamaları azaltmanın, birinci sınıf ürün ve hizmetler sunmanın yollarını arıyor. Çevik Yalın Altı Sigma, bu hedeflere ulaşmada oldukça benimsenen iki yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır.

Bu blog, Çevik yaklaşım ve Yalın Altı Sigma arasındaki sinerjiyi inceleyerek, entegrasyonlarının iş operasyonları yönetimine nasıl daha güçlü ve esnek bir strateji ile katkı yaptığını vurgulamaktadır.

Yalın Altı Sigma

Her Sektörde Uygulanabilir Güçlü Bir İyileştirme Aracı: Yalın Altı Sigma

 

Yalın Altı Sigma, başta üretim endüstrisi olmak üzere birçok sektörde büyük başarılar elde etmiş bir süreç iyileştirme metodolojisidir. Metodolojinin temel prensip ve araçlarını, hemen hemen her sektörde uygulayabilir ve başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Burada önemli olan, Yalın Altı Sigma metodolojisini sektörün ihtiyaçlarına ve süreçlerine uygun şekilde uyarlamak ve doğru stratejilerle uygulamaktır.

 

Kahvenizi Nasıl Alırsınız? “Yalın 6 Sigma İle Mükemmel Kahvenin Peşinde”

Kahvenizi Nasıl Alırsınız?

Bir sabah günün ilk ışıklarıyla şehrin hareketlenmeye başladığını düşünün. Bu yeni güne başlarken birçoğumuzun vazgeçilmezi, mis gibi kokan, tam kıvamında ve yoğun aromalı bir kahve! Yalın 6 Sigma

Yolunuzun üzerindeki bir kahve dükkanına giriyorsunuz ve Baristanız sizi tanıdık bir gülümsemeyle karşılıyor ve size soruyor: “Kahvenizi nasıl alırsınız?” 

Bu basit gibi görünen sorunun arkasında “mükemmel kahve” beklentimizi karşılaması gereken süreç, diğer ürün ve hizmet süreçlerinde olduğu gibi karmaşık ve derin.

Beklentimiz bununla da bitmiyor. Mükemmel kahvenin kolay anlaşılan, iyi hazırlanmış bir menüden seçilmesi, kısa süre de bu kahvenin servis edilmesi gibi başka beklentilerimiz de cabası.

Müşteri olarak bu beklentilerimiz karşılanmadığında kahvenin tadı kaçabiliyor.

Tüm bu beklentileri karşılamak için, süreçlerin tanımlanmasında ve problemlerin çözümünde Yalın, Altı Sigma ve Yalın 6 Sigma araçlarını kullanmaya ne dersiniz? Bu sorunun yanıtını birlikte keşfedebilmek için, önce bu araçları kısaca tanıyalım:

Yeşil Kuşak

Yeşil Kuşak

Yalın Altı Sigma Yeşil Kuşak eğitimi, işletmelerin performansını zirveye taşıyan anahtar unsurdur. İş süreçlerini geliştirmek ve verimliliği artırmak için firmalar bu yöntemi tercih etmektedir. Yeşil Kuşak eğitimi işletmelerin maliyetlerini azaltarak kaliteyi artırmasına yardımcı olmaktadır. Siz de bu eğitimden faydalanarak şirketinizi bir adım öteye taşıyacak o adımı atabilirsiniz. Matris, bu konuda uzmanlaşmış kadrosu ile size yol göstermekten memnuniyet duyacaktır.

Yalın Altı Sigma Yeşil Kuşak Eğitimi ve Önemi

Yalın Altı Sigma Yeşil Kuşak eğitimi, bir Yalın Altı Sigma projesini kapsamlı şekilde yürütmek için gereklidir. Tüm temel süreçlerin analiz ve sentezini yapabilecek yeterliliğe sahip olmak için Yeşil Kuşak sahibi olmak gerekir. Matris, kalite süreçlerini geliştirmek isteyen firmalar için kaliteli bir eğitim sürecini erişilebilir kılmaktadır.  Bu eğitimler, kendini daha üst pozisyonlarda görmek isteyen herkes için uygundur. Ayrıca mevcut pozisyonunda saygınlığa erişmiş katılımcılar da bu eğitimlerden faydalanarak kendilerini geliştirebilirler. Eğitimimiz oldukça kapsamlı bir müfredata sahiptir. Gerçek bir eğitim sürecinden geçtiğinizi tamamen hissetme imkanı bulacaksınız.

Kara Kuşak

Kara Kuşak

Yalın Altı Sigma metodolojisi iş süreçlerinizi üst seviyede, maksimum verimde ve düşük hata payıyla sürdürmeniz açısından büyük önem taşır. İş süreçleriniz için büyük bir önem arz eden bu metodolojide Kara Kuşakların eğitimi de oldukça önemlidir. İşlerinizde önemli rol alan Kara Kuşakların sayısı diğer kuşaklara oranla azdır ve eğitimleri daha zordur. Firmanızda önemli bir role sahip olacak Kara Kuşak seviyesindeki çalışanların eğitimi bu önemli rol yüzünden son derece kritiktir. Bu nedenle bu seviye eğitimlere gereken önemi vermeniz son derece faydalı olacaktır. Sunduğumuz üst seviye, kalıcı Kara Kuşak eğitimlerimizden bahsedelim…

Yalın Altı Sigma Kara Kuşak Eğitimi ve Önemi

Yalın Altı Sigma metodolojisinde Kara Kuşaklar firmanızın yürüttüğü projelerde karar veren, liderlik rolü üstlenen proje liderleridir. Bu önemli role sahip çalışanların eğitimi de bu nedenle oldukça önemlidir. Sunduğumuz Kara Kuşak seviyesi eğitimlerimizde bireylerin bu sorumlulukları almaya hazır olmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Eğitimlerimizde proje yürütmek, karar almak ve problem çözmek üzerinden ilerliyoruz. Lider vasıflı bireyler olmaları beklenen Kara Kuşak eğitimi alan kişilerde analitik ve problem odaklı düşünme gelişimleri sağlıyoruz. Bu eğitim, diğer kuşaklardaki eğitimlere kıyasla daha zorlu bir süreçtir. Süreç sonucunda başarı elde eden adaylara akreditasyon onaylı Kara Kuşak sertifikası sağlıyoruz. Yalın Altı Sigmanın Uzman Kara Kuşak’tan önceki önemli adımı olan bu aşamayı önceki seviye eğitimlerdeki bilgileri temel alarak işliyoruz. Bu sayede önceki edinilen bilgiler Kara Kuşak eğitimlerinde tamamlanıyor.

Yalın Altı Sigma Eğitimleri

Yalın Altı Sigma Eğitimleri

İş operasyonlarınız ne kadar büyük düzeyde olursa olsun işleyişleriniz yeterince optimize ve verimli olmadıkça potansiyelinize ulaşmanız mümkün değildir. İş süreçlerinizde kaliteyi en üst düzeye çıkarmak, sorunları tanımak ve gidermek sizi daha da ileriye taşıyacaktır. Bunun için de izleyeceğiniz doğru yol Yalın Altı Sigma modelleridir. Bu modelleri iş süreçlerinizde uygulamak da Yalın Altı Sigma eğitimleri ile oldukça kolay. Bu eğitimler sayesinde verimi ve kaliteyi üst düzeye çıkararak karlılığınızı en üst düzeyde tutmanız mümkün. Bu eğitimler ile Yalın ve Altı Sigma metodolojileri iş süreçlerinizin temelinde olsun…

Altı Sigma Kara Kuşak

Altı Sigma Kara Kuşak

Yalın Altı Sigma eğitimleri, sertifikalı eğitimlerdir ve bir kişinin bu metodolojiyi doğru bir şekilde uygulama yeteneğinin kanıtıdır. Sistemin yönetici pozisyonundaki Altı Sigma Kara Kuşak eğitimi ise yoğun ve zorludur. Bu sertifika, Yalın Altı Sigma metodolojisini uygulama ve analiz etme kabiliyetini ifade etmektedir. Ayrıca, bu yöntemi anlama ve işleme koyma imkanını ispatlar. Dolayısıyla pek çok firma sahibi ve işveren, günümüzde bu sertifikaya sahip personel arayışına girmektedir. İş süreçlerinin kalitesini artırmak isteyen firmalar yoğunlukla bu metoda başvurmaktadır. Haliyle bu eğitimleri almış kişiler için de yeni pazar alanları ve iş imkanları doğmaktadır. Maliyetleri düşürmek, sorunları çözmek ve iş süreçlerinin kalitesini artırmak adına Yalın Altı Sigma uygulayıcıları sıklıkla aranan personellerden birisidir. Bir eğitim sertifikası, kişinin Yalın Altı Sigma metodolojisi hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olduğunu göstererek kariyer fırsatlarını artırabilir. Sertifikalı kişiler, işverenlerin çözümlenmesi gereken sorunları çözmek için kullandıkları yöntemler konusunda uzman olduklarını gösterir. Ve tercih edilen adaylar haline gelebilirler.

Altı Sigma Yeşil Kuşak

Altı Sigma Yeşil Kuşak

Altı Sigma Yeşil Kuşak, işletme ve şirketlerin verimliliğini artırmak amacıyla yardım aldığımız bir yöntemdir. Altı Sigma Yeşil Kuşak yöntemi ile verimlilik artarken ters orantılı bir şekilde maliyet azalır. Aynı zamanda ise kalite en üst düzeye ulaşmaktadır. Bu yöntemi uygulayabilmek için ise bazı gereklilikler vardır. Bu gereksinimlerden başlıcası Altı Sigma Yeşil Kuşak sertifikası olarak belirlenmiştir. Altı Sigma yönteminde Yeşil Kuşak sertifikası sahibi olmadan bu yöntemi tam olarak doğru bir şekilde uygulamanız oldukça zahmetli ve zor olacaktır. Bu nedenle, sertifika ile becerilerinizi desteklemeniz ve firmanızı sağlam adımlar üzerine inşa etmeniz gerekmektedir. Projelerinizi sağlıklı ve verimli bir şekilde yönetmek adına, bu yöntemi uygulamak için becerilerinizin yeterli olduğunu ispat etmeniz önemli.

Altı Sigma Yeşil Kuşak eğitiminin önemi ve faydaları oldukça kritik noktaları içermektedir. İşletmelerin tüm süreçleri içerisindeki hataları minimize etmek ve kusurları azaltmak üzere Altı Sigma yöntemi oldukça faydalıdır. Bu sayede müşteri memnuniyetinin artması mümkün hale gelmektedir. Müşteri memnuniyeti arttığı zaman, şikayetler azalacak ve işletme performansı zirveye ulaşacaktır. Ayrıca, süreç içerisindeki maliyetleri azaltan bu yöntem sayesinde karlılık artmaktadır. Bununla birlikte, kâr marjı artan şirketlerin rekabet avantajı da eline geçmektedir. Böylece Altı Sigma sayesinde batmak üzere olan şirketler bile keskin dönüm noktaları ile yükseklerdeki yerini koruma şansı elde etmektedirler. Altı Sigma Yeşil Kuşak sertifikası ise işletmelerdeki bu süreçlerde aktif olarak rol almanız için gerekmektedir.

Yalın Altı Sigma ve Altı Sigma

Yalın Altı Sigma ve Altı Sigma

Yalın Altı Sigma ve Altı Sigma, stratejik açıdan önemli olan iki farklı kavramdır. Benzerlikleri olmakla birlikte bu kavramların farklılıkları da vardır. Yalın Altı Sigma da Altı Sigma da işletmelerin verimliliği üzerine çalışır. Her iki kavram da şirketlerin verimliliğini artırmayı öncelik olarak almaktadır. Bununla birlikte, yine de bu iki kavram farklı felsefelere sahiptir. Ayrıca, hedefe giden bu yolda farklı araçlar kullanmayı tercih etmektedirler. Her iki kavram da birer yönetim sistemi olarak geçmektedir. Yalın Altı Sigma, işletmelerdeki müşteri taleplerine karşılık vermeyi amaçlamaktadır. Bunu sağlarken de atık ve değişkenlikleri ortadan kaldırmaya çalışır. Bu süreç, aslında tam olarak bir optimizasyon sürecidir. Bu işlemlerin ana amacı, üretim esnasındaki atık ve israf miktarını azaltmak ve aynı doğrultuda verimliliği arttırmaktır. Bu optimizasyon, maliyetleri düşürerek kar oranını zirveye taşımaktadır.

Altı Sigma ise benzeri bir metot olarak hataları ve kalite problemlerini minimize etme sürecini kapsamaktadır. Altı Sigma da bir yönetim sistemidir. Ancak Altı Sigma, işlemleri için veri analizi ve ölçüm tekniklerini yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Oldukça somut işlem basamaklarına sahiptir ve verilerle kendini sürekli destekler. Bununla birlikte, işletmelerin kesintisiz bir şekilde sürekli iyileştirme yapmalarını sağlar. Bu noktada verimliliği artırmanın yanı sıra müşteri memnuniyetini sağlama önceliği de mevcuttur. Peki, Yalın Altı Sigma ve Altı Sigma arasındaki farklar nelerdir? Gelin beraber inceleyelim…

Yalın Altı Sigma – İşletme Performansına Etkisi

Yalın Altı Sigma – İşletme Performansına Etkisi

Verimlilik, istikrar ve sıkı çalışma, başarının altında yatan en önemli unsurlar arasındadır. Verimli, düzenli bir iş anlayışıyla ise kârlı bir işletmeye ulaşmak mümkündür. Yani, kârlılığa, başarıya ulaşmanın yolu sistematik bir çalışmadan geçmektedir. Doğru bir sistematik çalışma da sizlere işletmenizin işleyişinde kusursuza yakın bir operasyonellik sağlayacaktır. Çünkü her konuda mükemmele en yakını hedeflemek insanın doğasında vardır. İş süreçlerinizde sizleri en üst seviyeye taşıyacak olan metodoloji ise Yalın Altı Sigma metodolojisidir. Günümüzün en önemli özelliklerinden biri olan verimli, doğru çalışmayı sağlamak adına sizlere yardımcı olur. Sürekli popülaritesi artmakta olan Yalın Altı Sigma metodolojisi modern dünyamızda işlerinizde maksimum başarıyı hedeflemeniz adına doğru seçenektir. Yalın Altı Sigma metodolojisi ile sizlere sunduğumuz danışmanlık hizmetlerimiz sayesinde her daim maksimum kârlılığa ulaşmak artık çok daha kolay…