Esin Ergun Kutlu

Esin ERGUN KUTLU, Endüstri Mühendisliği mezuniyeti ile beraber, Eltesan Soğutma’da (otomotiv yan sanayi) Üretim ve Planlama Mühendisi olarak çalışmaya başlamış ve ardından Milliyet Doğan Medya’da ISO 9001 sertifikasyonu için Kalite Mühendisi olarak 1997-1998 yıllarında görev yapmıştır.

1999 ve 2017 yılları arasında 19 yıl boyunca BSH Bosch Siemens Ev Aletleri firmasında ağırlıklı olarak İmalat Mühendisliği, Proje ve Kalite Yönetimi görevlerinde bulunmuştur. 6 Sigma Kara Kuşak Sertifikasyonu ile birlikte fabrika içindeki Yalın ve 6 Sigma faaliyetlerini koordine ederek birçok projede aktif olarak koçluk yapmıştır.

BSH deneyimi süresince birçok Kapasite Yönetimi, Varlık & Yatırım/Operasyon yönetimi, İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı, MTM Zaman Ölçüm Yönetimi, Yeni Ürün Devreye Alma, 5S, Ergonomi, Maliyet Azaltma ve BSH Uluslararası Süreç Kıyaslama Projeleri yönetip, gerçekleştiren Esin, tecrübesini diğer firmalarla da paylaşmak için, Trakya bölgesinde Sürekli İyileştirme Serbest Danışmanlığı yapmış, bu süre içerisinde Matris Danışmanlık Uzman Kara Kuşak Eğitimine katılım sağlamıştır.

2018-2023 yılları arasında, TEKA’da Mühendislik & Üretim Müdürü olarak çalışan Esin, Mühendislik Departmanı’nın tüm fonksiyonları ile kurulumunu gerçekleştirmiş, ana hatlarıyla TPM, VSM/VSD ve verimlilik projeleri ile %76’dan %94’e verimlilik artışı ve birçok ürün ve proses maliyet azaltma projelerini başarıyla devreye almıştır.

Aynı dönemde esnek, kaliteli ve zamanında teslimat amaçlı birçok süreç optimizasyonu, maliyet azaltma ve kalite iyileştirme projeleri yönetmiş, kayıpların ortadan kaldırılması/kaçınılması ile değer katan süreç tasarımları için yeni teknolojilerin de sisteme entegrasyonunu sağlamıştır. Ayrıca çağın getirdiği çözümlerle, Dijital Fabrika ve Doğal Kaynakların Tüketim Oranı Azaltma Projelerini de iç ve dış tedarikçilerle plana almıştır.

Proje Yönetimi tecrübesini çevik metotlarla beslemek için PMI-PMP Proje Yönetimi eğitimini tamamlamıştır.

Esin, 2023 yılı itibari ile mükemmellik yolunda ilerleyen firmalara Yalın Üretim, Yalın Altı Sigma, Kalite iyileştirme ve Üretim Mühendisliği konularında eğitim, koçluk ve danışmanlık hizmetleri vermek üzere Matris bünyesine katılmıştır.