Héctor Mosqueda

Tecnológico de Puebla’dan 2002 yılında mezun olan Héctor Mosqueda, kariyerine otomotiv endüstrisinde proses mühendisi olarak başladı ve burada ilk sensei’sinin kendisine öğrettiği yalın ilkelere dayalı olarak çalışmaya başladı ve yalın uygulayıcı olarak sertifikasını almayı başardı. Ayrıca Kepner Tregoe Metodolojisinde Problem Çözücü olarak sertifikasını aldı. O zamandan beri bir Değişim Temsilcisi olarak yolculuğuna başladı. Héctor, Yalın Üretim araçları ve ilkeleri hakkında konuşmalar yaptığı çeşitli sempozyum ve konferanslara katıldı. Çeşitli Yalın araçların uygulanması yoluyla iyileştirme projelerinin yürütülmesinde deneyim kazandı, malzeme kullanımının iyileştirilmesine, süreçlerin standartlaştırılmasına ve hat verimliliğinin artırılmasına yardımcı oldu. Bir Yalın Üretim uygulamasına liderlik etme fırsatı bulduğunda da teslim süresini ve genel olarak yarı mamulleri azaltmak için süreçlerin birleştirilmesini gerçekleştirdi.

Kariyer gelişiminin bir parçası olarak Héctor, 2014 ve 2015 yıllarında sırasıyla Yalın Altı Sigma Yeşil ve Kara Kuşak sertifikalarını aldığı metal mekaniği sektörüne geçti. DMAIC iyileştirme projelerinin geliştirilmesinde daha fazla deneyim kazanmaya başladı ve çalıştığı kuruluşlara önemli finansal tasarruflar sağladı.

Kariyerinde Proje Yöneticisi, Sürekli İyileştirme Koordinatörü ve Bölgesel Sürekli İyileştirme Müdürü gibi çeşitli rollerde ilerlerken 2020 yılında Uzman Kara Kuşak sertifikasını aldı ve SCRUM Master Professional, Agile Coach Professional ve Ontological Coach oldu. Aynı yıl şirketi Buextra Group için Yalın Altı Sigma konularında danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermeye başladı.

Héctor, Toyota Kata ile birlikte bir Yalın Yönetim Sisteminin tanıtılması yoluyla farklı şirketlerde OpEx için üç uygulamaya liderlik ederek bir değişim ajanı olarak çalışmalarına devam etti. 2024 yılında, Meksika ve Güney Amerika’daki yeteneklere İspanyolca ve dünyanın diğer ülkelerinde İngilizce dillerinde koçluk yapmak ve geliştirmek için bilgi ve uzmanlığını paylaşmak üzere Matris Danışmanlığa katıldı.