Referanslarımız

Dr. Serdar Taner DEMİR

Kordsa Global Ar-Ge Projeleri Yönetim Koordinatörü

“Ar-Ge projeleri yönetim sürecinde kullandığımız araçlar arasına 6 Sigma’yı da eklemeye karar verdikten sonra Matris ile tanışma imkanımız oldu. Yaptığımız görüşmeler sonucunda mevcut proje portföyümüzde iş paketi bazında bu aracın kullanımının etkili sonuçlar vereceğine inandık. Ekibimizdeki proje liderlerine aldırdığımız eğitimler ile bu aracın projelerimizin içerisinde kullanımının yaygınlaşmasını sağladık.
Eğitim ve proje gözden geçirme süreçlerinde Matris kadrosunun sahip olduğu deneyim ve bilgi birikimini gördükten sonra beraber çalışmakla ne kadar doğru bir karar verdiğimizi anladık. Firma ve kişi bazında ihtiyaca göre yarattıkları çözümler, eğitim sırasındaki yaklaşımları, konuya hâkimiyetleri ve eğitim dokümanlarının zenginliği diğer eğitim firmaları ile kıyasladığımızda ilk etapta öne çıkan noktalar olarak sıralanabilir.
Bana göre, bu noktaların da ötesinde Matris’i farklı kılan en önemli özellik ise profesyonelliğin yanında, yakınlıkları ve samimiyetleri ile süreç içerisinde müşteri, çözüm ortağı ilişkisinden bir adım öteye geçebilmemizdir.”

Dr. Serdar Taner Demir, Ar-Ge Projeleri Yönetim Koordinatörü, Kordsa Global

Kevin Finn

Managing Director Coats Thread Turkey

“In 2009 when we decided to move forward with 6 Sigma, there was a clear leader in the market to help us implement this project and that was Matris. They have been extremely professional in all the dealing with the company and have helped us deliver significant cost savings through process improvement across our business. So far they have helped us train 1 Master BB, 8 BB and 36 GB. With their help Six Sigma has now become part of our DNA and is used across the business daily, it has really delivered the tangible benefits we expected and more and we could not have asked for a more perfect implementation partner.”“In 2009 when we decided to move forward with 6 Sigma, there was a clear leader in the market to help us implement this project and that was Matris. They have been extremely professional in all the dealing with the company and have helped us deliver significant cost savings through process improvement across our business. So far they have helped us train 1 Master BB, 8 BB and 36 GB. With their help Six Sigma has now become part of our DNA and is used across the business daily, it has really delivered the tangible benefits we expected and more and we could not have asked for a more perfect implementation partner.”

Çağlayan Üstünel

Hyundai Mobis Kalite Müdür Yardımcısı

‘Hyundai Motor Grup’un en büyük fertlerinden biri olan şirketimiz 2013 yılında Türkiye’deki faaliyetlerine başlamıştır. Sürekli iyileştirme felsefemiz kapsamında 6 Sigma çalışmalarımıza ise 2015 yılında start verdik. Bu dönemde bize gerek eğitim gerekse de danışmanlık konusunda destek verebileceğini düşündüğümüz Matris firmasıyla tanıştık. 2 yıldır aktif olarak çalıştığımız Matris’e, güvenimizi boşa çıkartmadıkları için teşekkürü bir borç biliriz. Aldığımız tüm hizmetlerden memnuniyetimiz üst seviyededir. Önümüzdeki yıllarda da kendileriyle olan iş ortaklığımız bu bağlamda devam edecektir.’

Tayfur Özlok

Saray Halı İK Müdürü

İş süreçlerini daha da iyileştirerek müşteri memnuniyetini yükseltmek, rekabet gücünü artırmak ve iş sonuçlarını iyileştirmek amacıyla 2007 yılında uygulamaya başladığımız ”Six Sigma” metodolojisi ile MATRİS Danışmanlığı ve eğitimcisi Sayın Kemal Önen’i tanıma olanağımız oldu. Dünyanın ve ülkemizin önde gelen kuruluşlarının benimsediği ve uyguladığı sistemin, Türkiye’de makine halısı sektöründe ilk ve başarılı uygulayıcıları arasında yer alan şirketimizde, Six Sigma eğitimlerini Matris Danışmanlıktan aldık. Kayseri / Develi’de ki entegre fabrikamızda Six Sigma metodolojisini uygulayan kuruluşumuz, ilk dalgada 14 Kara Kuşak yetiştirdi. Ayrıca 2008 yılı içinde ikinci dalga kara kuşak eğitimini başlattık. Bu Eğitim süreci sonucunda 9 arkadaşımız daha Kara Kuşak olmaya hak kazandı. İkinci grupla birlikte Kara Kuşak sayımız 23’e ulaştı. Six Sigma metodolojisini tabana yaymak için işgören ve ilk kademe yöneticileri düzeyinde çalışan 53 personelimizin Sarı Kuşak Eğitimlerini yine Matris Danışmanlıktan aldılar. Tüm beyaz yakalı çalışanlarımızın, ‘Six Sigma” temel eğitimlerine ve projelerin Kick-Off toplantılarına katılmasını sağladık. Saray Halı’da, böylelikle bu uygulamanın üretim süreçlerinden, pazarlama, satış ve insan kaynakları sürecine kadar tüm fonksiyonlara yayılmasını sağladık. Six Sigma kapsamında yaklaşık 42 proje gerçekleştirildi. Yapılan projelerden, parasal kazanç hedeflerine ulaşıldı. Proje başına hedeflediğimiz yıllık 50 bin dolar gelir hedefini hayli aştık. Gerçekleştirilen ve başarılı olan 23 proje ile yaklaşık 2 milyon dolar üstünde yarar sağladık. Six Sigma projesinin başarılı olmasında, süreç ve iş performansının ölçümlenmesi ve ortaya konulan katma değerin öneminin çalışanlarca benimsenmesinin yanında önemli bir unsurunda Matris Danışmanlığın ve eğitim kadrosunun yetkinliği ve bu konudaki üstün profesyonel yaklaşımları olmuştur.

Gönül ULUĞTAN

Çayeli Bakır İşletmeleri, Bakım Müdürü

Matris ile 10 yıla yakın süredir çalışıyoruz. Bu süreçte sırasıyla Yeşil Kuşak, Kara Kuşak ve Uzman Kara Kuşak eğitimlerini aldım. Birçok farklı proje dalgasında onlarca çalışanımız, Yeşil Kuşak ve Kara Kuşak eğitimleri aldılar, zaman zaman saha koçluk hizmetleri aldık. Matris hakkında yıllar içinde oluşan en kıymetli kanaatin nedir derseniz, cevabım “ Güven” olurdu. Hem birlikte çalıştığım değerli danışmanlara, hem de onların gösterdikleri yollara ve yöntemlere. Gönlümden geçen ekibimdeki herkese Matris’in elinin değmesi, o disiplini edinmeleri. Bulabildiğim her fırsatta bunu gerçekleştirmeye çalışıyorum.

Kıvanç ÖZEKMEKÇİ

BOSCH Bursa, Problem Çözme Sistemleri Müdürü

“Matris Danışmanlık ile olan işbirliğimiz sayesinde Altı Sigma ile tanışalı 12 yıldan uzun zaman oldu. Altı Sigma bizlere veriye dayalı karar verme ve sistematik düşünme alışkanlığı sağlıyor. Matris Danışmanlığın yıllardır değişmeyen kaliteli hizmeti ile ihtiyaç duyduğumuz her anda sağladıkları uzman desteği ve dostça yürüttüğümüz işbirliği sayesinde problem çözme yetkinliğimiz ve sürekli iyileştirme bakış açımız her geçen yıl daha da artıyor.”

Mehmet YILMAZ

Söktaş, Genel Müdür

“Günümüz koşullarında, özellikle Tekstil sektörünün, rekabet avantajını arttırabilmesi, gelişebilmesi ve bir Dünya markası olabilmesi, maliyetlerini büyük oranda düşürebilmesine bağlı. Şirketler, Ürün fiyatlarını serbest piyasa koşullarında istedikleri gibi arttıramadıklarına göre, maliyetlerini düşürmek zorundalar. Bu da ancak, sahip olunan nitelikli işgücü sayesinde operasyonel mükemmelliğe erişerek olabilir.
Geleneksel iyileştirme yöntemleri, şirketlerin birçoğu tarafından günümüze kadar kullanıldı ve gerçekten de verimlilik, karlılık, süreç iyileştirme konularında ciddi başarılar kazanıldı. Ancak bundan sonrasında, fark yaratacak sistemlere, metodolojilere ihtiyaç vardı. Tam da bu noktada, başarısını kanıtlamış bir sistem olan 6 Sigma’yı 2009 yılı başında uygulamaya başladık.
2 yıl içerisinde 27 çalışanımıza Kara Kuşak, 70 çalışanımıza da Sarı Kuşak eğitimi verdik. Böylece hislerimizle değil de, verilerle konuşma kültürünü ve sürekli iyileştirme mantığını şirket içinde yaymış olduk. Geçen zaman içerisinde biten projeler, yanılmadığımızı gösterdi. Bu metodoloji ile, günümüz koşullarında hiç de gözardı edilemeyecek kadar yüksek finansal getirilerin yanı sıra çalışanların yönetime katılımı, çalışan motivasyonu, çözülemeyecek problem olmadığına dair inancın artması gibi kazanımlar elde ettik.
Bugüne kadar aldığımız eğitimler içerisinde en uygulanabilir ve faydaya dönüştürülebileni 6 Sigma eğitimleri oldu. Dolayısıyla, 6 Sigma sistemini kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.”